Jsem jako chirurg. Operuji těžce raněné firmy

17. 12. 2017

Distresová aktiva

Natland Management

Vyhovuje nám vyšší riziko, se kterým souvisí i možnost vyššího zhodnocení investovaného kapitálu, říká v rozhovoru pro časopis Index Lidových novin Tomáš Raška.

LIDOVÉ NOVINY: V centru vašeho investičního zájmu jsou často takzvané distressed assets, tedy nějakým způsobem problémová aktiva. Co vás na nich láká?

RAŠKA: Je nám blízký takzvaný hands-on přístup, tedy velmi úzké zapojení našeho týmu do řízení investic. Pro oblast distressed assets je to podle mě nutnost. Zároveň nám vyhovuje vyšší riziko, se kterým souvisí i možnost vyššího zhodnocení investovaného kapitálu. Když to řeknu lapidárně, myslím, že to prostě umíme. Dokážeme firmám, které potřebují projít změnou nebo vyžadují krátkodobou finanční injekci, smysluplně a rychle pomoct. Takové případy však mají obvykle jedno nepříjemné specifikum.

LIDOVÉ NOVINY: Stres? U problémových aktiv se přidávají negativní emoce. Ve firmě se třeba hádají akcionáři nebo nevyplácejí zaměstnancům peníze, propouští se atd. Když tu situaci řešíme, logicky nejsme zrovna široce oblíbení.

RAŠKA: Ten je vždy, u problémových aktiv se navíc přidávají negativní emoce. Ve firmě se třeba hádají akcionáři nebo nevyplácejí zaměstnancům peníze, propouští se atd. Když tu situaci řešíme, logicky nejsme zrovna široce oblíbení. Připodobňuju to k situaci chirurga, kterému na sál přinesou těžce zraněného člověka. Snaží se nejprve zachránit život a až poté řeší, jestli by vzniklé jizvy nešly odstranit nějakou plastickou operací. A platí, že jak v našem, tak v chirurgově případě nedokážeme zachránit všechny. Mám ale dobrý pocit, že jsme řadu firem postavili na nohy.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se vůbec k takovým případům dostáváte? Kdo vám dává nejčastěji echo, že je některá z firem v problémech?

RAŠKA: Nejčastěji je to přímo z trhu. Lidé nás znají, a tak se ozvou. Především to jsou advokátní kanceláře, za kterými ty firmy, jejich klienti, přijdou s tím, že mají problém. To už bývá ale často dost pozdě. Dovedu si představit, a vedl jsem o tom i diskuse s mnoha bankami, že kdyby nám právě bankovní domy daly informaci o začínajících potížích některých firem dříve, mohly by být ztráty pro vlastníky i financující subjekty výrazně menší.

LIDOVÉ NOVINY: Podle jakého klíče vybíráte projekty, do kterých investujete?

RAŠKA: Investiční strategie se v průběhu času pochopitelně liší. V současné době se snažíme vyhledávat nové akvizice tak, aby vytvářely synergie s projekty, na kterých už pracujeme. Neděláme investice, když víme, že danému projektu nemáme co dát, jak ho opravit nebo vylepšit. Tým ve vedení dotyčné firmy, nebo její zakladatel, nás také musí přesvědčit o své oddanosti společnosti. Když vidíme, že kvůli ní zastavil svůj dům a vložil do ní všechny své peníze, budeme k tomu přistupovat jinak. A jakkoli to možná nezní nijak sofistikovaně, jsem přesvědčen o síle selského rozumu a hodně na něj při rozhodování dám.

LIDOVÉ NOVINY: Zklamal vás někdy onen selský rozum?

RAŠKA: Jistěže. Podle Erika Eriksona, německého psychologa, lidé dospívají prostřednictvím konfliktů a vyvíjejí se díky krizím. V byznysu je to velmi podobné. Bez toho, že byste se spálil, se nikam neposunete. Člověk se chybami učí. Podstatné je, aby hned ta první nebyla fatální.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/sef-natlandu-jsem-jako-chirurg-operuji-tezce-ranene-firmy-pmt-/tema.aspx?c=A171215_111047_pozice-tema_houd

Líbí se vám článek? Sdílejte ho

Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíte se sběrem cookies? Více informací