Aktiva v problémech? Jednoznačně příležitost

1. 2. 2018

Distresová aktiva

Natland Management

Základním definičním znakem tzv. distressed asset jsou negativní emoce. Důvody jsou různé – spory akcionářů, regulatorní omezení, finanční situace, nezvládnutá mezigenerační výměna. A pak samozřejmě záleží na tom, v jaké fázi „krize“ se daný projekt nachází. První uvědomění si problému nebo reálně hrozící ochromení společnosti, či dokonce riziko úpadkové situace?

Investice do tohoto druhu aktiv je specifická. Není to klasické private equity, není to o „navoněných“ informačních memorandech, rostoucích křivkách, modré obloze a jednorožcích na ní. Není to žádná jistota a nenajdete dva stejné případy, resp. stejné řešení dvou případů. Zároveň se s tím pojí nejen obvyklý stres, ale také negativní emoce, minimálně v počáteční fázi. Kdo chce být oslavován v době investice a focen s úsměvem na tváři, pro toho tahle oblast fakt není. Ale pokud jste „problem solver“, pokud máte pozitivní postoj k riziku, pokud při řízení projektů vyznáváte přístup „hands-on“, je to příležitost pro vás.

Neuvěřitelné rozuzlení

NATLAND Group například v roce 2011 vstoupila do fotbalového klubu SK Slavia Praha. Tradiční klub byl na pokraji existence – ztratil licenci pro první ligu z důvodu neuhrazených závazků z obchodního styku a záporného vlastního kapitálu. Neměl dlouhodobou strategii a budoucnost byl jeden velký otazník.

Naše angažmá bylo velmi intenzívní, při prvotním posouzení, čistě pohledem „na čísla“ nebylo o co stát. Nebylo o co opřít přesvědčení, že mohutná investice do rekapitalizace a stabilizace společnosti má smysl (pohledem přes balance sheet). Ale naše „sázka“ byla opřena o víru v hodnotu značky, historii a podporu fanoušků. Ano, to byl ten nefinanční parametr, složitě ověřitelný výpočtem, ale pocitově silný, který rozhodoval.

Základem bylo rychle vyřešit finanční situaci klubu, závazků po splatnosti, spory s bývalými akcionáři a věřiteli klubu. Navíc v extrémně krátkém čase, aby se dalo, v rámci odvolacího řízení o vyloučení z první ligy, usilovat o udržení se v nejvyšší soutěži, což byl prioritní cíl. Paralelně s tím však probíhala řada neméně důležitých kroků a úkolů týkajících se budoucnosti. Čas se nedá zastavit a stejně důležité, jako bylo vyřešení problémů z minulosti, bylo vytváření podmínek pro lepší budoucnost.

Vedle toho jsme čelili prakticky denně tlaku médií. Naše skupina neměla do té doby s mediálním zájmem prakticky žádnou zkušenost a byl to tedy skok do neznáma. Pokud jsem v úvodu psal, že oblibu vám distressed assets nezískají, ve fotbale je to stokrát intenzivnější.

Svůj plánovaný investiční horizont jsme, v tomto případě, cílili do pěti let, ale jak rád říkám, každý plán vydrží jen do prvního střetu s realitou. Nakonec přišla nabídka od minoritního spoluvlastníka klubu, Aleše Řebíčka, na odkup za podmínek pro nás zajímavých a z plánovaných pěti let se stalo 83 dnů, což je i na naši skupinu unikát. Ale během té doby se povedlo minimálně stabilizovat společnost, získat v odvolacím řízení licenci prvoligového klubu a vytvořit předpoklady pro implementaci rozvojových plánů do budoucnosti. Což už byl úkol pro nového vlastníka a jeho management.

Klasičtější příklady

Takový průběh je však výjimečný. Obvyklejším příkladem je finanční společnost EC Financial Services. NATLAND Group je převzala v roce 2012. Firma nezvládala svůj vstup do těžkého businessu finančních služeb, jako jsou hotovostní půjčky.

Ještě v roce 2014 prodělala 50 milionů korun. O rok později už byla kolem černé nuly a v roce 2016 měla 25 milionů zisk, který se vloni ještě zvýšil.

Pro NATLAND Group je typické, že se snažíme o přístup „hands-on“. Jinými slovy vždy zapojujeme do řízení investice svůj tým. Podle mého názoru je to nutnost. A projekt EC Financial Services to ukazuje. Na starosti ho dostal finanční ředitel NG David Manych, který se posléze stal akcionářem skupiny.

Porovnání se světem

Když jsem dostal příležitost přednášet na konferenci MontyRich Building Better Business, zaměřil jsem se na jednu zajímavou statistiku. Jednou z relevantních vývojových fází distressed assets je fáze úpadku společnosti. To nutně neznamená konec, rozprodej židliček a propuštění zaměstnanců. Paradoxně je to jeden ze způsobů „restartování“ projektu pod dohledem soudu a věřitelů. Transparentní způsob a mechanismy, které však pro veřejnost mají, bohužel, pejorativní nádech.

Je to přehled, jak se řeší jedna z finálních fází insolvence v různých zemích světa. Statistiky eviduje Světová banka. Nejvýše je Japonsko, kde insolvenční řízení trvá v průměru zhruba sedm měsíců, míra uspokojení věřitelů dosahuje 92 % a její náklady činí 4,2 % majetku dané firmy. Podobně jsou na tom také ve Finsku, USA a Německu.

Česká republika je na 25. místě s uspokojením věřitelů ve výši 67 %. Náklady na insolvenci dosahují 17 % majetku a trvají v průměru 2,1 roku.

Jinými slovy, na českém trhu je díky tomu prostor pro finanční skupiny, které se právě na distresová aktiva mohou specializovat.NATLAND Group je rozkročena šířeji, ale právě distressed assets jsou pro nás vhodnou formou investování.

Zdroj: časopis Monty Rich #28: https://montyrich.cz/novinky/podnikani/3851-aktiva-v-problemech-jednoznacne-prilezitost

Líbí se vám článek? Sdílejte ho

Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíte se sběrem cookies? Více informací